We kindly inform you that we have also www.cyberbajt.com Zamknij

Search results:

Tips & Tricks

  • wróć do listy tips & tricks

    Jak skonfigurować połączenie typu punkt - punkt przy użyciu urządzeń ULD Raptor.

    Drukuj
  • Do konfiguracji musimy użyć przeglądarki Internet Explorer wyłączając opcję blokowania wyskakujących okienek. Domyślny adres urządzeń ULD Raptor to 192.168.0.100.

    Pierwszą rzeczą, którą skonfigurujemy jest adres IP. Dokonamy tego w zakładkach Interfaces/Ethernet/Basic. Po zapełnieniu odpowiednich pól klikamy apply.

    Z racji tego, iż Raptor przyjmuje ustawienia w locie, tracimy z nim komunikację. Konieczne jest zamknięcie otwartego już niekatywnego okna przeglądarki (najszybciej alt + ctrl + delete) i otworzenie nowego z nowo wpisanym adresem IP Raptora.

    Następnie przechodzimy do zakładki Intefaces/Bridge/Basic w celu dodania do bridge'a interfejsu radiowego (ath0) oraz ethernetowego (eth0) tak aby ruch pomiędzy interfejsami był przezroczysty. Najpierw do bridge'a dodajemy interfejs radiowy ath0 a dopiero potem ethernetowy eth0. Przez okres tworzenia się bridge'a (około 10-15 sekund) stracimy komunikację z urządzeniem. W momencie gdy bridge zostanie stworzony, przyjmie on adres IP wcześniej ustawionego dla interfejsu ethernetowego eth0.

    Bardzo często w momencie stworzenia bridge'a nasz Raptor przestanie się pingować. Należy wtedy spod konsoli windows wydać polecenia arp -d adres_ip_raptora, w celu wyczyszczenia tablicy arp.

    Przechodzimy do zakładki Interfaces/Wireless/Wireless w celu skonfigurowania naszego połączenia radiowego.

    Najważniejsze parametry to:

    ESSID – identyfikator sieci, po którym będą łączyły się raporty (na obu identyfikator musi być taki sam)
    MODE – tryby pracy urządzenia: master jako AP, bądź manager jako klient
    Distance – wpisywany w metrach, odpowiednio przelicza parametr ACK (warto wpisywać odległość minimalnie większą niż jest w rzeczywistości)

    Odpowiednio skonfigurowane przedstawione powyżej opcje wystarczają do połączenia ze sobą dwóch raptorów.

    Należy pamiętać, że zbyt duży sygnał może spowodować przesterowanie toru radiowego i tym samym pogorszyć jakość transmisji. Korekty mocy urządzenia dokonamy modyfikując parametr TX power. Idealny sygnał powinien znajdować się w przedziale -55 ; - 65

    Aby zwiększyć bezpieczeństwo naszego połączenia punkt - punkt możemy w polu Remote AP MAC wpisać adres MAC interfejsu radiowego zdalnej jednostki. Tą samą czynność należy wykonać na drugim urządzeniu.

    W celu zwiększenia wydajności urządzeń warto włączyć agregację pakietów. Aby to uczynić przechodzimy do zakładki Interfaces/Wireless/TFPP i w polu konfiguracji agregacji ustawiamy parametr Enable.

    Minimalny wzrost wydajności da nam również uaktywnienie parametru ACK high rate mode, który znajduje się w zakładce Interfaces/Wireless/Advanced.

    Nowością w urządzeniach raptor wraz z firmware v.2.0r7 jest tryb poolingu, który co prawda w trybie połączenia punkt - punkt nie zwiększy wydajności, jednak w przypadku kiedy mamy podłączonych kilka satelit, pooling może tę wydajność zdecydowanie poprawić. Pooling włączamy w zakładce Interfaces/Wireless/TFPP

    W zakładce Administration/Passwords zmieniamy hasła dostępu.

    Na koniec konfiguracji pozostaje nam zapisać wszystkie zmiany. Dokonamy tego w zakładce Administration/Config klikając w przycisk Save Config.

    Na koniec profilaktyczny reboot urządzenia Administration/Reboot. W polu Delay before reboot (s) wpisujemy czas, po którym od momentu wciśnięcia przycisku urządzenia zresetuje się.

    Po restarcie urządzenia warto jeszcze zmienić hasło dostępu do urządzenia poprzez telnet. Aby tego dokonać należy zalogować się poprzez telnet (domyślny login to root bez hasła) i wydać polecenia passwd root.

    Teraz należy wydać polecenie saveconf , któro zapisze nasze ustawienia.

    Tak skonfigurowane urządzenia pozwolą cieszyć się nam wydajności zbliżoną do 20Mbps full-duplex.

Hold on there sparky! Using IE? Really? Come on now. You really need to move on and get a better browser.